home                projekty                  aktualności               a propos

5-linia


Ściany Polonii w 5-linii.

W skrócie:
1. Projekt remontu Hotelu Polonia zakłada wykonanie elementów ściennych służących reklamie i definiujących rewitalizowany plac miejski,
2. Monolityczne żelbetowe ściany wykonano,
3. Te same ściany rozebrano ze względu na niezadowolenie wynajmujących lokale usługowe.

Ostateczny ich wygląd jest wynikiem kompromisu i wariantowej pracy projektowej. Oryginał pozostał na papierze, rysunkach i w mojej wyobraźni. w tekście :

Paryż, 20 stycznia 2018

Utopijne założenia Karty Ateńskiej:
‘… 1. Siła polityczna- taka, jaką chciano by mieć: przewidująca, oświecona, przekonana, zdecydowana na poprawianie warunków życia, realizację opracowanych i wyrysowanych na papierze planów.
2. Oświecone społeczeństwo zdolne rozumieć, chcieć i żądać tego, co specjaliści dla niego przewidzieli…’

Już na początku mojej pracy jako architekt zderzyłem się z powszechnym, ludzkim postrzeganiem rzeczywistości, która odbiegała od tej, jaką próbowałem stworzyć. Na przykładzie mojego pierwszego projektu w Rzeszowie nauczyłem się jak trudnym wyzwaniem jest wyreżyserowanie przy pomocy architektury ludzkich zachowań. W przypadku Hotelu Polonia, schody zewnętrzne i wejścia do lokalów handlowych zaprojektowałem ‘za’ ścianami, które miały pełnić funkcję techniczną balustrady dla budynku od jego strony, a z drugiej miały być symbolem organizacji i uporządkowania wytwarzającej się przestrzeni placu miejskiego przed budynkiem dla miasta i jego użytkowników. Intencja wykonania płaskich elementów, swoistych mebli dla miasta, na których oczyma wyobraźni widziałem mapę aglomeracji- wykonaną przez lokalnego i uznanego artystę, neonowe szyldy reklamowe uwalniające przeszklone elewacje lub podświetlaną kartę menu z regularnie aktualizowaną ofertą gastronomiczną szefa kuchni dobrze prosperującej restauracji w samym sercu miasta, spotkały się z aprobatą i docenieniem właściciela, zleceniodawcy, pieniądza i siły gospodarczej.

I tak spełnił się punkt 1. wyżej przytoczonego założenia Karty Ateńskiej o gotowości inwestora na przewidywanie, działanie i poprawę warunków życia.

A szczęśliwy architekt po zobaczeniu swego dzieła już na wczesnym etapie realizacji budowy widzi jak prostym ruchem udało mu się zmienić otoczenie i zdefiniować nowe. Z wielką satysfakcją chwali przed zleceniodawcą sukces jego twórczej koncepcji i podjętych decyzji. Widzi w swoim umyśle przyszłość, przechodniów, ruch, a w tle znaki, które udało mu się postawić w mieście i dla miasta.
Finalnie zaprojektowane i wybudowane ściany rozebrano, a w ich gruzach legły marzenia pomysłodawcy o nowym sposobie życia tego fragmentu tkanki miejskiej. Powodem było niespełnienie się założenia z punktu 2. Karty Ateńskiej. Najemcom i użytkownikom lokalów usługowych zabrakło oświecenia umysłu i zdolności akceptacji nowych założeń dla ich funkcjonowania co skutkowało naciskami i zmuszeniem do osłabienia siły pieniądzarównocześnie pokazując gdzie leży prawdziwy motor społeczny mający największy wpływ na otaczającą i niezmieniającą się rzeczywistość. A w rzeczywistość, którą architekci i urbaniści próbują tworzyć nie wierzyło się ani w 1933 r., ani dzisiaj.

w rysunku perspektywicznym i zdjęciach :

                Mark

Michal Karol design & architecture                Paris                ︎    michalmkarol@gmail.com            ︎    +33 7 68 51 99 68     +48 884 888 725